Praca zdalna na prośbę pracownika? To czeka nas już wkrótce

Praca zdalna zyskała niezwykła popularność w czasie pandemii. Coraz głośniej mówi się o jej wprowadzeniu do kanonu rozwiązań umożliwiających pracę w trudnych sytuacjach. Nowe pomysły na zmiany w kodeksie pracy mówią o tym, że o pracę zdalną może wnioskować nie tylko pracodawca, ale też pracownik. A w przypadku np. opiekunów dzieci do lat 3 pracodawca nie będzie mógł odmówić takiej formy wykonywania pracy, o ile oczywiście jej charakter na to pozwala. Są to tak jak wspomniano wcześniej, pomysły, ale pracodawcy powinni przygotować się na taką ewentualność.

Rozwiązania technologiczne w służbie pracodawcy

Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie pracę zdalna w Polsce 30 lat temu? Nie każdy miał wtedy telefon stacjonarny, o komputerach nie mówiąc. Czy coś takiego byłoby możliwe w rozumieniu ? Raczej nie. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że dobrze, iż pandemia czekała na rozwój technologii…

Jak skutecznie zorganizować pracę zdalną, aby faktycznie było to efektywne działanie, przynoszące korzyść pracodawcy i satysfakcję pracownikom? Niezbędne są odpowiednie rozwiązania informatyczne. Kiedy pliki w chmurze są aktualizowane automatycznie, systemy pozwalają ma pracę z dowolnej lokalizacji, a cały dostępny sprzęt komputerowy działa jak należy, praca też idzie pełna parą.

Nawet jeśli przydarzy się awaria, konieczna jest wymiana sprzętu lub prace konserwacyjne, przy profesjonalnej obsłudze IT nie stanowi to przeszkody w wykonaniu obowiązków. Nie ma też konieczności angażowania innych pracowników, odciągając ich od codziennych obowiązków służbowych, czy generowania nadgodzin.

Dzięki temu również praca zdalna, która w dzisiejszych czasach zaczyna być powszechna nie jest problemem. Każdy może mieć dostęp do swoich obowiązków nie wychodząc z domu.

Outsourcing usług IT gwarantuje, że nawet w niewielkiej organizacji wszystkie procesy można przenieść do chmury, a praca zdalna jest płynna, efektywna i w pełni rozliczalna.

Zobacz nasz poprzedni artykuł dotyczący korzyści z outsourcingu usług IT w firmach